Wędziska niczym miecze samurajskie

Tytuł tego artykułu nie powstał oczywiście z przypadku. Mowa rzecz jasna o nowej serii wędzisk Savage Gear FINEZZE Rods, która na tą chwilę dogania popularnością nie jedną topową serię. Trzy modele o dość wąskim przedziale rzutowym, wykute na markowym japońskim blanku, uzbrojone w przelotki Micro Guide (Premium SIC) z osadzonym uchwytem w modelach Spin jest to wersja Gold Label, zaś w modelach Cast wersja ACS.  Rękojeść została wykonana z twardej, czarnej, japońskiej pianki EVA. W modelach cast jest ona profilowana a w wersjach spinningowych zastosowano tzw. Japan-Style – dzielona rękojeść. W każdym wypadku rękojeść wykończona jest pierścieniem ochronnym z logo SG. Trzy wędziska o zróżnicowanym ciężarze wyrzutowym, mocy blanku oraz akcji: od Medium Light do Medium Heavy. Modele spinningowe zostały rozbudowane dość funkcjonalnie jako jednoskłady oraz dwuskłady z bardzo mocnym spigotem. Wprowadzenie na rynek europejski tej serii ma na celu wypełnienie luki w modelach dość popularnych, jakimi są wędziska szybkie, krótkie i przede wszystkim bardzo czułe. Seria FINEZZE spełnia oczywiście wszelkie kryteria łowienia sandaczy, okoni zwłaszcza ze środków pływających.

Ogólne wrażenia:


Wędziska zostały spakowane w bardzo praktyczne pokrowce z możliwością rozpięcia ich w dolnej części do transportu razem z kołowrotkami, co jest bardzo praktyczne oraz wygodne. Blanki w trzech modelach cechują się ostrym stożkiem, uzbrojone w lekkie przelotki – przez co sprawiają wrażenie wspaniałych mieczy katana o niesamowitej czułości oraz bardzo szybkiej akcji. Wszelkie drobiazgi, takie jak: długość dolników, ich wykończenie delikatnymi, srebrnymi pierścieniami czy sam grip bez dodatkowych wykończeń, miały na celu stworzyć narzędzie które przyniesie wędkarzowi satysfakcję z każdej chwili spędzonej nad wodą. Grip jako sam gwint uchwytu kołowrotka został skomponowany na odpowiednią długość po to, aby palec wskazujący trafiał na blank w celu jeszcze większego przekazu czułości. Dlatego też oczko zaczepowe na przynęty, zostało ułożone po lewej stronie blanku. Warto również wspomnieć o tym dlaczego w modelach spinningowych jest inne uzbrojenie dolnika w piankę EVA niż w modelach castingowych. Otóż kołowrotki spinningowe zazwyczaj ważą więcej od kołowrotków castingowych, dlatego też w wędziskach spinningowych dolnik został odchudzony o kilka gram tworząc uchwyt dzielony z odsłoniętym blankiem (Japan Style), co pomogło zwłaszcza w tak krótkich dolnikach w odpowiednim wyważeniu wędzisk. Kolejną rzeczą jest dobór koloru nici oraz ich warstwa ochronna w postaci lakieru, które zostały bardzo schludnie skomponowane ze stalowym kolorem blanku. Takie szczegóły jak bardzo dokładny oraz rzetelny opis parametrów wędzisk, czy naniesiona nazwa firmy z pomarańczową szczęką, wzbudzają wielkie zainteresowanie wśród wędkarzy.

1. Finezze Cast 3-12g. 6'4" (192 cm) moc linki 8-12 Lb, akcja ML


Ten model powstał z myślą o łowieniu delikatnymi przynętami, z którymi blank radzi sobie dość imponująco. W dolnym zakresie szczyt ładuje się faktycznie już od 3g, górny zakres czyli 12g to pestka nawet w przypadku gumy Cannibal wielkości 10 cm uzbrojonej na główce jig 12g. Wędzisko o akcji ML (Medium Light) wyśmienicie radzi sobie w metodach Drop Shot, Texas czy Carolina Rig, jak również w metodzie opadowej. Warto zaznaczyć, że walory użytkowe tego modelu można wykorzystać również na średnich rzekach pstrągowych, posługując się przynętami typu micro jig, obrotówkami o wielkości maksymalnej do #2, czy nawet 7 cm woblerami o ostrej i głębokiej pracy. Z racji tego, że jest to najdelikatniejszy model z całej serii, jego akcja jest najgłębszą przy większym obciążeniu. Blank w dolnej części posiada niesamowity zapas mocy, który często posłuży do wyhamowania, w pewnym stopniu, holowanej ryby przed przeszkodami.

2. Finezze Cast 4-18g. 6'8" (202 cm) moc linki 10-14 Lb, akcja M


Wędzisko bardzo uniwersalne, które przypadło nam najbardziej do gustu, zwłaszcza podczas łowienia sandaczy w metodzie opadowej na lekko. Akcja szczytu podczas podbijania jest bardzo ostrą i zarazem finezyjną. Czułość oraz to co przekazuje szczyt na dłoń jest po prostu nie do opisania. Podczas prowadzenia przynęty jesteśmy w stanie określić bardzo wyraźnie podłoże: czy jest miękkie, czy twarde, jak również przewijkę sandaczową czy przysiad. Nawet uderzenie przynętą o karcz ściętego niegdyś drzewa, jesteśmy w stanie odróżnić od standardowego opadu. Ta konstrukcja blanku to konkretny przeciwnik dla cwanych sandaczy, szczupaków, a nawet boleni. Blank w bardzo szybkim czasie swoją sprężystością męczy rybę. Wyczuwalną jest również drzemiąca moc w dolniku zwłaszcza podczas holu większych osobników, nie pozwalająca im na dłuższe „prywatne wędrówki”. Pośredni model jest świetną alternatywą do łowienia drapieżnika w pół toni, woblerami z serii Minnow 9,5 cm czy obrotówkami od #2 do #4. Duży uniwersalizm tych kijów odczujemy również przy sandaczowym Drop Shot'cie, oraz łowieniu boleni na większych rzekach ze środków pływających jak również z brzegu. Długość blanku 202 cm, to co prawda nie utarte 300 cm, jednak w zupełności wystarczy.

3. Finezze Cast 7-25g. 6'8" (202 cm) moc linki 12-16 Lb, akcja MH


To prawdziwy miecz samurajski cechujący się potężnym zapasem mocy, oraz czułym szczytem. Stworzony do zadań specjalnych – łowienie w opadzie sandaczy większymi przynętami to jego specjalność. Spisuje się rewelacyjnie również podczas łowienia szczupaków woblerami w pół toni oraz powierzchniowo. Moc drzemiąca w tym blanku wystarczy do wygrania walki z niejednym metrowym drapieżnikiem, dając wędkarzowi wyśmienity komfort podczas holu. Blank rewelacyjnie obsługuje woblery: 3D Bleak 13,5 cm, jerki Belly UP 10 cm, oraz 4Play 13 cm. To najmocniejszy model z całej serii z którym ciężko się rozstać posiadając wszystkie trzy modele.

Podsumowanie:


Po ponad półrocznych testach jesteśmy dumni z tego, że kolejna seria wędzisk ze stajni Savage Gear została bardzo pozytywnie przyjęty przez wędkarzy. Obserwując rynek zza oceanu, oraz patrząc z perspektywy czasu na rynek europejski, zdaliśmy sobie sprawę z tego, że musimy sprostać Waszym oczekiwaniom. Seria Finezze posiada wiele pozytywnych cech opisanych w tym materiale, które pozwolą na długi czas zapewnić komfort nawet najbardziej wybrednym wędkarzom. Jakość komponentów, wykonanie czy zastosowanie i przede wszystkim atrakcyjna cena, prędzej czy później odbiją się grubym echem do Tych, którzy jeszcze tej serii nie znają.

Żródło informacji pochodzi ze strony: www.Savage Gear Polska