St. Croix Tournament Bass “Big Jig”

 

Dane podstawowe:

 

Większość z nas kojarzy serię Tournament Bass z topowymi modelami- Top Water, Drop Shot lub Jig-N-Worm. Większość wędzisk z tej serii jest dedykowana do konkretnych metod połowu oraz dokładnie opisana. Dziś chciałbym wam przedstawić wędzisko mało spotykane o tak mocnych parametrach w naszym kraju, a konkretnie mowa o modelu- TBC73XHF. Wędzisko ma długość 220cm i jako sprzęt klasy Premium jest uzbrojony w jedne z najlepszych komponentów. Do budowy producent wykorzystał przelotki Fuji K syries. Wędziska w nowej szacie od roku 2012, mają ich aż 12 sztuk, trzy dwustopkowe oraz dziewięć jednostopkowych. Przelotki są lekko pochylone w kierunku szczytówki , lakier jest położony równo bez zbędnych nadlewek. Dzięki tak gęstemu rozmieszczeniu przelotek ugięcie jest bardzo płynne i równe, a plecionka nie ma szans się zawinąć. Uchwyt kołowrotka jest tej samej firmy co przelotki ,a konkretnie model SK2 ze srebrnymi ażurowanymi pierścieniami. Do budowy rękojeści posłużył wysokiej klasy korek zakończony pianką EVA. Sam blank wykonany jest z węgla SCIV, w technologiach IPC, ART,NSI oraz nowej FRS która polega na zastosowaniu nowej generacji żywic do łączenia mat oraz wygrzewaniu w specjalnych piecach dzięki temu wędzisko jest o około 30% mocniejsze w stosunku do blanków wykonanych w standardowej technologii. Wszystkie te technologie sprawiają iż blank jest pancerny, a przy tym bardzo lekki, cała wędka waży 146g. przy parametrach: cw. 1-2 1/2oz oraz mocy 17-30Lb, co w mojej ocenie jest wynikiem bardzo dobrym.

  

Ogólne wrażenie:

 

 

Wędzisko to wybrałem do wąskiego zastosowania: łowienie szczupaków oraz sumów na duże przynęty tj. woblery, jerki oraz gumy. Pierwsze wrażenie po wyciągnięciu wędziska z pokrowca to, że w naszych wodach nie ma tak dużych ryb abyśmy mogli użyć tak mocnego , monstrualnego sprzętu. Przyznam szczerze iż byłem w pewnej chwili przerażony, jednakże po zamontowaniu multiplikatora do wędziska, Big Jig został rewelacyjnie wyważony i dopiero wtedy pokazał na sucho swoje właściwości oraz oblicze. Blank nie jest typową krótką, sztywną jerkówką, pracuje już przy około wymiarowym szczupaku jednak posiada zapas mocy pozwalający wyrwać metrowego szczupaka z najgęstszych zarośli, w mgnieniu oka. Przy szczupaku 40-50cm pracuje głównie część szczytowa gdzieś do 6-7 przelotki .Przy 70cm rybie kij pokazuje swoją piękną pracę, do pełnego ugięcia potrzeba naprawdę dużego przeciwnika na końcu zestawu. Co należy podkreślić kij nie gubi nawet mniejszych ryb, to jest duży plus zważywszy na parametry wędziska. Czułość kija może nas zaskoczyć, doskonale czuć pracę kopyta już na 15g. główce jigowej, pomimo opisu górnego cw jako 70g. spokojnie radzi sobie z obciążeniem nawet 130g. Kopyto 6 na 15g.główce jigowej czuć znakomicie każda przerwa w pracy przynęty jest natychmiast przekazana na dłoń. Lżejszych przynęt nie używałem ponieważ uważam iż mija się to z celem biorąc pod uwagę moc wędziska. Może zniechęcać lekko długość wędziska ,co przy jerkowaniu może się wydawać niewygodnie, ale zapewniam - po kilku godzinach nie będziemy tego zupełnie odczuwać. Do kijka podłączyłem multiplikatory typu round, a konkretnie Daiwę Pluton 200SHL oraz Daiwę Millionaire 103L Bay Casting Special z nawiniętą plecionką Tuf Line 30lb. Uważam że jest to zestaw, który pozwoli nam wyholować każdy rodzimy gatunek ryb jaki możemy spotkać w Polsce. Taki zestaw daje poczucie pewności, a przy tym nie męczy naszej ręki przy kilkugodzinnym łowieniu.

  Dół formularza 

Podsumowanie:

 

 

St. Croix Big Jig jest propozycją dla ludzi szukających mocnego wędziska, wykończonego na bardzo wysokim poziomie, które będzie obsługiwać szeroki wachlarz ciężkich przynęt. Swoją mocą oraz niską wagą szybko porwie serce każdego wędkarza uganiającego się za jesiennymi drapieżnikami łowiąc dużymi wabikami, jak również w porze lata na wodach stałych oraz rzekach wędkarzom stęsknionych przygód ze szczupakami czy sumami. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć iż łowi się tym modelem wyjątkowo przyjemnie i polecę go każdemu miłośnikowi wielkich ryb, łowiących większymi przynętami. Do zobaczenia nad wodą.

 Z wędkarskimi pozdrowieniami Krzysztof Szczęśniak @Krismuaythai 2013r

 

.