SOFTBAITS czyli przynęty miekkie

Softbaits czyli kolejne słowo zapożyczone z języka Angielskiego, nie oznacza nic innego jak "przynęty miękkie" a potocznie po prostu guma. W latach 80-90 przynęty te zdobyły ogromną popularność i są produkowane przez wielu światowych firm. Jednak "guma" gumie nie równa. Wyróżniamy trzy podstawowe typy tak jakie jak, No action, Low action i Action shads. Te z kolei dzielą się na wiele mniejszych grup.

SOFTJERKS:


To "gumy" grupy "No action" charakteryzują się wąską sylwetką imitujące najczęściej ryby. Jak możemy wywnioskować po samej nazwie to nic innego jak "miękki jerk". Montowane najczęściej na obciążony lub bez obciążenia hak offsetowy i służą do obławiania płytkich i zarośniętych miejsc. W zależności od wielkości stosuje się je do połowu okoni i szczupaków. Softjerki prowadzimy lekkimi uderzeniami z nadgarstka. Przynęty te nadają się również do połowu na klasycznych główkach jigowych i metod takich jak Drop shot, Carolina czy Texas rig. Zaprezentowane w ten sposób są doskonałą przynęta na sandacza. Moimi ulubionymi Softjerkami sa gumy firmy Keitech o nazwie Shad impact. Super miękka guma sprawia że są bardzo ruchliwe i pięknie odjeżdżają na boki.

CREATURE BAITS:


Należą również do grupy "No action" i rzadko kiedy swoim wyglądem przypominają jakieś stworzenie. Często wyglądają jak przybysze z innej planety. Mimo braku odpowiedników w naturze nie należy ich lekceważyć. Najczęstszym powodem ataku jest po prostu ciekawość lub chęć przepędzenia intruza. "Creature baits" podajemy na klasycznym jigu, Carolina czy Texas rig jak i za pomocą drop shota. Mój ulubiony model to Bug Ants firmy Eco gear.

CRAWS:


To gumy imitujące raka. Chyba każdy producent posiada je w swojej ofercie. To doskonała przynęta sprawdza się przy połowie okoni, sandaczy, szczupaków a także pstrągów. Raczka możemy podać klasycznie na jigu czy za pomocą najróżniejszych montaży. Na zachodzie europy, Stanach Zjednoczonych czy Japonii montuje się je na "skirted jigs" przypominające trochę polskie koguty. Do moich ulubionych modeli zaliczają sie Dolive Craws firmy O.S.P jak i Ring schrimp firmy Reins.

WORMS:


Z angielskiego tłumaczenie to po prostu "Robale" czyli realna imitacja popularnego czerwonego robaka itp. Doskonała przynęta na okonia czy sandacza. Zaprezentowana za pomocą drop shota, Caroliny czy Texas-rig jest bardzo ruchliwa doskonale imitując wszelkie żywe robactwo pod wodą. Bardzo skuteczną metodą oraz przynoszącą duże efekty, jest wacky rig który doskonale wykorzystuje walory ruchliwości tej przynęty. Moje ulubione Wormy to Live impact jak i Sexz impact firmy Keitech.

SHAD'S:


To z pewnością najpopularniejsza grupa miękkich przynęt wiernie imitująca narybek różnej wielkości. Cechą charakterystyczną tych modeli są rewelacyjnie pracujące ogony o różnych wielkościach i kształtach. Ze względu na formę Shady dzielimy na Action oraz Low action (drobna praca ogonka). Tego typu przynętą poławia się większość drapieżników, od okonia, szczupaka, sandacza, pstrąga, bolenia oraz suma. Najczęstsza metodą prezentacji jest tzw. Łapanie z opadu. Shady nadają się również do łowienia powierzchniowego, montowane na hakach offsetowych rewelacyjnie sprawdzają się w metodzie zwanej potocznie No sinker rig. Moimi ulubionymi gumami z tej grupy są modele Firmy Keitech: Fat swing impact oraz nowość na rok 2011 Easy shiner.

GRUBS:


To nic innego jak nasz już powoli zapomniany "twister". Są to przynęty które zapoczątkowały erę przynęt miękkich. Korpus w kształcie walca zakończony płaskim falbankowym ogonkiem. Doskonała przynęta na szczupaka, sandacza, okonia a także bolenia. To właśnie na Twistera\Gruba przechytrzyłem swoje pierwsze bolenie. Najczęstszą formą prezentacji jest klasyczny jig ale również podany na haku offsetowym czy za pomocą Texas , Carolina -rig daje możliwość obłowienia płytkich i zarośniętych zbiorników. Kilka lat wstecz sięgałem tylko po produkty firmy Relax a aktualnie czekam na nowość na rok 2012 firmy Keitech o nazwie Mad Wag.

SWIMBAITS:


To ostatnia grupa miękkich przynęt , którą chciałbym przybliżyć. Ich charakterystyczną cechą są tzw. "Stawy" które dzielą korpus z reguły na 3 do 4 części. Dzięki takiej budowie SWIMBAITy imitują niemalże perfekcyjnie żywą rybę. Przynęty te pracują już podczas wolnego zwijania czy lekkich uderzeń z nadgarstka (tyw. Twitches). Swimbaity zbroi się najczęściej w główki jigowe ale jak i również haki offsetowe z obciążeniem lub bez. Swimbait uzbrojony w hak offsetowy nadają się doskonale do obławiania płytkich i zarośniętych zbiorników. To świetne przynęty do połowu szczupaka i okonia. Sam nie posiadam aktualnie żadnego swimbaita ale powinno się to zmienić w najbliższym czasie. Najpopularniejsze modele to Javalon firmy Imakatsu, Magic swimbait firmy Sebile oraz Soft 4 play firmy Pro logic z programu Savage Gear.

Jak widać świat miękkich przynęt wcale nie jest taki mały jak by się wydawało. Producenci co jakiś czas wypuszczaja na rynek co raz to nowsze modele aby zachęcić rzeszę takich zapaleńców jak my. Osobiście używam Softbaits głównie do połowu okoni, szczupaków i sandaczy ciągle powiększając i udoskonalając wiedzę o rożnych sposobach prezentacji. Z ogromną chęcią odpowiem na pytania ale również poczytam Wasze doświadczenia w połowach na Softbaity.

 

Z wędkarskimi pozdrowieniami: @PerchHunter - Kamil 2012r.