SAVAGE-GEAR softbait, hardbait

Mamy wielką przyjemność z rokiem 2012 przedstawić szerokiej grupie Polskich spinningistów kolejną odsłonę znanych już przynęt spiningowych Savage-Gear, poszerzoną o kolejne modele kolorystyczne oraz wielkości modeli. Od kilku lat skuteczność przynęt 4PLAY z serii (hardbait) oraz popularność na rynku Europejskim, przyczyniła się do powstania kolejnej grupy (softbait) miękkich przynęt. To oczywiście seria SOFT 4PLAY, która z rokiem 2012 zostaje dodatkowo rozbudowana w gamę kolorystyczną. Skuteczność, szerokie spektrum zastosowań, oraz efektywność spostrzegana przez wykwintnych spinningistów przyczyniła się do wysokiej oceny przynęt oraz pozycji na rynku Europejskim i nie tylko w segmencie TOP-LURES. Aby sprostać oczekiwaniom naszych wędkarzy , chcemy ruszyć z kampanią i odsłonić kilka ważnych aspektów takich jak zbrojenie , prowadzenie oraz jak wykorzystać skutecznie specyfikę pracy tak aby przyniosła efekty.

4Play hardbaits:

Przynęta z serii hardbait konstrukcyjnie wyposażona w trzy ruchome, wytrzymałe na przeciążenia przeguby, które mają za zadanie podczas prowadzenia wprowadzać przynętę w ruch wężowy, imitujący realną pracę płynącej ryby. Korpus wykonany z twardego tworzywa , mniejsze modele wyposażony w grzechotkę, która ma za zadanie wabić drapieżnika. Przynęta uzbrojona w dwie Japońskie kotwice z serii Black Nickiel Hard , bardzo wytrzymałe, ( uwaga ostre ) i odporne na stępienie. W ofercie na rok 2012 znajdziemy szeroką, bardzo szczegółową kolorystykę w siedemnastu imitacjach oraz w czterech wielkościach 9,5cm, 13cm, 19cm, 25cm podzielonych na grupy: swim&jerk , liplure , lowrider oraz swimbait. Modele swim&jerk pracują pod lustrem wody maksymalnie do 1,5 m. głębokości , nie posiadają sterów i są stworzone do obławiania płytszych obszarów wody. To świetna alternatywa na majowe szczupaki , lipcowe sandacze oraz w rozmiarze najmniejszym 9,5 cm na okonie grasujące latem za drobnicą. Widowiskowa praca oraz możliwość obserwacji przynęty, pozwala na zapamiętanie na długo widoku ataku drapieżnika. Modele swim&jerk skierowane są dla wielbicieli jerkingu czyli metody poszarpywania przynętą. Modele liplure oraz lowride posiadają dwa rodzaje sterów ( mniejszy oraz większy ) dzięki którym możemy swobodnie zejść na średnie głębokości około 3 m. Model liplure posiada mniejszy ster i jest tonącym, a lowride wyposażono w większy ster dzięki któremu zejdziemy na większą głębokość. To świetne rozwiązanie na penetrację wody na większych głębokościach. Węższa praca , którą można zaobserwować, realnie imituję zdobycz drapieżnika. Metoda jerking umożliwia prowadzenie przynęty szarpiąc, a pozostawienie jej bez ruchu na kilka sekund obrazuje zmęczenie podczas ucieczki, zazwyczaj kończące się atakiem. 4PLAY to przynęta do prowadzenia również jednostajnego z ręki ( twitching ) jak również do trolingu na średnich głębokościach doceniana przez wielu wędkarzy jako jedna z wielu skutecznych przynęt, którą wyróżnia jakość wykonania , gama kolorystyczna oraz wielkość dostosowana do indywidualnych potrzeb.

Soft 4 Play softbaits:

Kolejną propozycją w ofercie producenta jest SOFT4PLAY przynęta ( soft ) wykonana z miękkiej gumy , która na samym początku była skazana na sukces oraz wielkie zainteresowanie spinningistów jak również drapieżników. Jakość wykonania, gama kolorystyczna, finezja pracy, szerokie możliwości zbrojenia, ułatwiają nawet początkującym wędkarzom w krótkim czasie przekonać się o skuteczności SOFT4PLAY. Wielkości od 9,5cm przez 13cm, 19cm oraz 25cm to szeroki wachlarz możliwości oraz zastosowań. Guma konstrukcyjnie wyposażona w dwa przewężenia, które mają za zadanie wprowadzać przynętę w pracę realnie imitując uciekającą zdobycz. Większe modele 25 cm posiadają na przewężeniach siatkę kevlarową w celu uniknięcia odgryzienia przynęty przez duże szczupaki. W przedniej części przynęta posiada od góry i dołu nacięte wręgi do maskowania systemiku na drucie nierdzewnym z kotwicą oraz haka offsetowego. Wszystkie tego typu akcesoria producent posiada w swojej ofercie w trzech wielkościach S, M, L. Dodatkowym atutem SOFT4PLAY jest ich zbrojenie w główki jigowe łowiąc w opadzie, oraz systemy LIP SCULL nakładki szklane uzbrojone w kotwicę, dostępną w czterech wielkościach, dzięki którym uzyskamy szerszą pracę przynęty podobną do pracy woblera.

Zbrojenie w główkę JIG to standardowe zbrojenie w zależności od wielkości przynęty montujemy haki od 2/0 nawet do 12/0 w największych modelach. Zaleca się przy większych modelach 19cm oraz 25cm dołączenie dozbrojki na krótkim przyponie stalowym z większą kotwicą nr 2-1/0 umieszczoną w tylnej części przynęty. Dodatkowe zbrojenie pozwoli na zacięcie ostrożnego drapieżnika oraz uniknięcie uszkodzenia czy odgryzienia w przypadku szczupaka tylnej części przynęty. Mniejsze modele 9,5cm oraz 13cm można uzbroić dodatkowo w kotwicę dwuramięnną od dołu przynęty. Styl prowadzenia SOFT4PLAY w opadzie uzbrojonego na główce jig, to lekkie spowolnione podbicie lub typowy suwak (podciągnięcie) w okresie jesieni oraz mocne, agresywne w okresie lata.

Zbrojenie w systemik na drucie nierdzewnym z kotwicą umożliwia prowadzenie przynęty w górnych obszarach wody i nie tylko. Nie posiada dociążenia , zatem możemy liczyć tylko i wyłącznie na wagę gumy w zależności od wielkości. Prowadzenie przynęty na tym systemie możemy zaliczyć do bardzo wolnego, finezyjnego z wykorzystaniem pauzy na wolny opad. To rewelacyjny sposób na leniwe drapieżniki, które najczęściej odprowadzają przynętę i w ostatniej chwili decydują się na atak. Tego typu forma zbrojenia umożliwia przynęcie bardzo realną pracę imitującą rybę. Zaleca się przy większych modelach dodatkowe dozbrojenie przynęty na przyponie stalowym z kotwicą.

Zbrojenie systemem LIP SCULL to kolejne rozwiązanie szybkiego montażu oraz zbrojenia przynęty jako gumo-wobler. LIP SCULL to nic innego jak przeźroczysta, szklana nakładka dostępna dodatkowo w dwóch kolorach UV czerwony oraz zielony. Wyposażona w ster, montowana na zatrzask, rewelacyjnie skomponowana pod każdą wielkość SOFT4PLAY. Uzbrojona w (bardzo ostre) kotwice Japońskie w trzech rozmiarach S, M, L na kółeczku łącznikowym, oraz w wielkości XL do modeli 25 cm producent zapobiegł przeciążeniom montując dodatkowo wytrzymały krętlik z kotwicą 3/0. LIP SCULL to rewelacyjne rozwiązanie pozwalające przynęcie gumowej na pracę podobną do woblera. Rozwiązanie bardzo praktyczne oraz wszechstronne, umożliwiające szerokie zastosowanie na różnego typu łowiskach.

Zbrojenie hakiem offsetowym to ostatnia propozycja producenta. Haki dostępne w trzech wielkościach S, M, L w zależności od długości przynęty. Posiada dodatkowo montowane dociążenie w postaci elastycznych koralików, ważących w zależności od wielkości haków około 1g. Ta propozycja zbrojenia, to świetne rozwiązanie na porośnięte płytkie obszary wód. Specjalnie zaprojektowane haki i ich kształt dzięki któremu można ukryć w górnym naciętym wręgu ostrze tworząc antyzaczep. Zbrojenie można również wykorzystać do metody DROP SHOT z modelami 9,5cm.

PODSUMOWANIE:

Szeroka oferta firmy Savage-Gear hardbaitów oraz softbaitów to godna propozycja dla wymagających wędkarzy. Wszechstronność, uniwersalność oraz jakość wykonania to również wizerunek firmy, która oferuje przynęty w segmencie TOP-LURES ogólnodostępnym na rynku Europejskim i nie tylko. 4PLAY oraz SOFT4PLAY potrafi zaskoczyć pracą, skutecznością nawet ospałego drapieżnika. Czy to nie jest ta chwila, ten czas aby się zastanowić czy warto? Gorąco polecam.

Z wędkarskimi pozdrowieniami: Rafał @spigot Malinowski 2012r.