TD Zillion 100 HSHLR

W kolejnym artykule chciałbym przedstawić multiplikator DAIWA TD Zillion 100HSHLR, lub po prostu Zillion Type R. Łowię tym młynkiem od ponad roku i tej zimy postanowiłem w końcu zajrzeć do wnętrza. Wcześniej nie było takiej potrzeby bo multiplikator nabyłem nowy.


PIERWSZE WRAŻENIA:

Po otwarciu opakowania moje oczekiwania się potwierdziły, Multiplikator prezentował się doskonale. Połyskujący czarny lakier z czerwonymi elementami i karbonową rączką tworzył harmonijną całość. Pierwszą funkcją jaką sprawdziłem zaraz po rozpakowaniu były mechanizmy klikające hamulca walki i docisku szpuli. Kamień spadł mi z serca jak się okazało, że owa maszynka je posiada, gdyż są one bardzo pomocne w precyzyjnym ustawieniu. Zillion pracuje nadzwyczaj lekko i cicho. Jedyna Wada w moim odczuciu są nad wyraz wielkie "łapki" a z angielskiego Handle Knobs.MECHANIZM:

Po rozkręceniu Zilliona nic specjalnie mnie nie zaskoczyło, bo po co zmieniać coś co jest sprawdzone i potwierdziło się wiele razy. Jedynie tarcze hamulca walki zaskoczyły mnie bardzo pozytywnie, są wykonane bardzo starannie i sam materiał jest najwyższej jakości. Daiwa nazwała go "Ultimate Tournament Drag" gdyż posiada on większą moc hamulca w porównaniu do standardowych konstrukcji ZILLION, która w Type R wynosi około 7kg. Jak wiadomo ten model posiada przełożenie 7,3:1 i nawija 82cm linki za jednym obrotem korbki. Konstrukcja ta została wyposażona w 11 łożysk kulkowych i jedno oporowe niestety nie nadających się do połowu w Morskiej wodzie. Rama i gwiazda hamulca są wykonane z Aluminium, a oba boczne panele z lekkiego materiału. Dzięki karbonowej rączce udało się nieznacznie odchudzić całą konstrukcję, która waży równe 240gr. Hamulec rzutowy MagForce Z umożliwia bez stresowe i dalekie rzuty. Szpulka o masie 21gr (Moja waga warzy co 2 gr.) pomieści 135m żyłki o średnicy 0.32mm.NAD WODĄ:

Zilliona sparowałem z kijkiem do 1Oz o sporym zapasie mocy. Używam go głownie do połowu sandaczy, szczupaków oraz okoni na "ciężko". Dzięki wysokiemu przełożeniu i mocnej konstrukcji świetnie sprawdza się w tej roli. Od czasu do czasu używam go również do lekkiego Trollingu. Zillion R ma naprawdę dobre właściwości rzutowe co pozwala bezstresowo rzucać przynętami o masie 8 - 10gr. Osobiście nie przeciążałem go i łapałem nim do max. 50gr. Kolejną zaletą jest wspomniany wcześniej mocniejszy hamulec walki, dzięki czemu pewnie zacinamy ryby na pełnym dystansie. Zillion type R jest bardzo uniwersalny co pozwala nam sparowanie go z wieloma kijami od średniego Castingu do połowu np. Boleni jak i do lekkiej Jerkówki.PODSUMOWANIE:

Daiwa TD Zillion 100HSHLR to doskonała propozycja dla wędkarzy ceniących sobie precyzje jak i solidne wykonanie. Konstrukcja ta jest "Made In Japan" co dla wielu jak i również dla mnie jest wykładnikiem jakości. Jako wędkarz dość uniwersalny mogę z czystym sumieniem polecić go łowcom drapieżników na dużych czy średnich rzek jak i zbiornikach zaporowych. Stosunek ceny do jakości jest tu jak najbardziej w równowadze, za stosunkowo niewielkie środki otrzymujemy solidne narzędzie pracy, które przy odpowiedniej pielęgnacji posłuży nam przez lata. Multiplikator jest również dostępny jako model JDM na rynku Polskim.Do zobaczenia nad wodą : Kamil Zawitowski 2013r.