Quantum Smoke 151HPT

Amerykański rynek wędkarski od zawsze kojarzy się nam przede wszystkim z wiodącymi producentami najlepszych wędzisk, w przypadku multiplikatorów jest zupełnie inaczej, moją uwagę zawsze przyciągają japońskie świecidełka. Poglądy czy upodobania to delikatny indywidualny temat, jednak od niedawna moje spostrzeżenia zostały narażone na wielki wstrząs, po namowie przetestowania sprzętu firmy QUANTUM z serii PT. Marka Quantum w okresie moich zainteresowań metodą castingową zawsze gdzieś występowała, jednak na trzecim planie na poziomie Abu Garcia zaraz za wiodącymi producentami Daiwa czy Shimano. Patrząc z perspektywy czasu i głębszemu prześledzeniu historii tej firmy, dostrzegam mocne ambicje, założenia oraz co najważniejsze realizację w utrzymaniu się na znaczącej pozycji rynku zaraz za wielkimi potentatami. Firma Quantum wychodząc naprzeciw swoim fanom oraz rynkowym trendom z rokiem 2010 na pokazach ICAST, wprowadza na rynek serię wędzisk oraz kołowrotków PT (Performance Tuned) dzięki której mocno ugruntowuje swoją pozycję na światowym rynku. Performance Tuned według producenta to rygorystyczny proces realizowany w jednym z najbardziej zaawansowanych laboratorium Quantum w USA. Wszelkiego typu testy mające za zadanie wyeliminowanie słabych punktów konstrukcyjnych co najważniejsze, pod bacznym okiem samego wielokrotnego mistrza w łowieniu bassów oraz projektanta Kevina Van Dama z rokiem 2012 przyniosły owocny sukces w serii EXO PT. W tym artykule chciałbym razem z Wami wziąć pod lupę model SMOKE PT 151 HSL i podzielić się własnymi spostrzeżeniami.

Pierwsze wrażenia :

Patrząc z bliska na multiplikator dostrzegam charakterystyczną dla Quantuma linię stylistyczną. Jest ona mocno zauważalną w segmencie multiplikatorów na rynku. Model Smoke jest dostępny w postaci dwóch modeli 100 , 150 różniących się pojemnością szpuli, oraz przełożeniem. Spakowany razem ze schematem w pudełku, bez dodatkowych gadżetów typu oliwka czy etui. Szczególną uwagę zwróciłem na matowy czarny kolor ramy, która jest wykonana z aluminium jak reszta pozostałych elementów w celu odchudzenia wagi multiplikatora. Co tak naprawdę wykorzystano w tym modelu z technologii Performance Tuned i co w laboratorium Quantum inżynierowie nowego wymyślili, zaraz się przekonamy.Jakość oraz wykonanie:

Ramę opisywanego multiplikatora zaprojektowano w ergonomicznym kształcie i wykonano z lekkiego aluminium odpornego na przeciążenia. W prawy panel wbudowano hamulec odśrodkowy ACS ( 3 generacji ) dziewięciostopniowy, który producent opisuje jako bardzo precyzyjny oraz cichy. Multiplikator wyposażono w osiem wysokojakościowych łożysk ślizgowych, zaprojektowanych przez inżynierów Quantum, wypełniono je wkładem polimerowym odpornym na korozję. Gwiazda hamulca walki jest wykonana z aluminium, zaprojektowana w rewelacyjnym , wygodnym oraz ciekawym kształcie. Wyposażona w system klikający podobnie jak bardzo precyzyjny w ustawieniach mechanizm docisku szpuli. Gustowna korba również została wykonana z aluminium, maksymalnie odchudzona w długości 90 mm, zamontowano na niej przyjemne w dotyku łapki z twardej pianki EVA.Profesjonalne podejście inżynierów do konstrukcji z wykorzystaniem jak najlżejszych komponentów, dało rewelacyjny efekt w postaci wagi multiplikatora oraz samej szpuli. Szpula ażurowana została osadzona na trzpieniu, łożyska na których jest podparta odnajdziemy w lewym i prawym panelu. Pomimo głębokiej szpuli w opisywanym modelu 151 H ( Long Cast ) uzyskano rewelacyjnie niską wagę 13g. co umożliwia obsługiwanie przynęt od 6g. wzwyż. Kolejnym miłym zaskoczeniem było dość obfite przesmarowanie głównego układu zębatego oraz wałka wodzika. To bardzo istotna sprawa, o której możemy pomarzyć u wiodących producentów. Przecież nie wszyscy użytkownicy sami serwisują swoje multiplikatory, natomiast Quantum zabezpieczył się i zapewnia nowym użytkownikom ten komfort. Jak się okazało po rozkręceniu multiplikatora producent naprawdę poważnie podszedł do tematu Performance Tuned. Lewy panel , główny trzpień, korba, gwiazda hamulca walki oraz rama na stopce montażowej zostały maksymalnie odchudzone. Koło główne zębate wykonane z lekkiego stop duraluminium w którym umieszczono 3 różne koła okładzin ciernych wykonanych z włókna węglowego z domieszką ceramiki. Moc hamulca jak opisuje producent to 7 Kg. i jest realnie powalająca jak na niski profil.

 Przeznaczenie:

Smoke to multiplikator, który Quantum zaprojektował z przeznaczeniem do łowienia bassów, jednak jego konstrukcja pozwoli na swobodne łowienie na naszych wodach różnego rodzaju drapieżników. Oferta tego modelu różni się przełożeniem od wolnego 6,3:1 do bardzo szybkiego 7,3:1 Występuje w czterech modelach na prawą rękę, oraz trzech na lewą rękę. Dodatkowo w dwóch wielkościach różniących się pojemnością szpuli. To co SMOKE-a wyróżnia spośród multiplikatorów to przede wszystkim cena, większa moc hamulca walki , waga szpuli oraz mocna przekładnia spakowana w ramę aluminiową tworzą konstrukcję do zadań specjalnych. Kultura pracy, spasowany mechanizm, precyzyjny docisk szpuli oraz ergonomiczny kształt wygodny dla dłoni, dają pozytywne wrażenie oraz niezawodność w ekstremalnych warunkach podczas użytkowania. Komfortowe rzuty na dalsze odległości jak wspominałem powyżej zaczynają się od 6g. Jednak z tym modelem nie potrafiłem sobie odmówić testów nad średnią rzeką pstrągową. Na odległościach maksymalnie do 20 m. multiplikator radził sobie nawet z przynętami o masie 4g. Uważam że ta konstrukcja spełni w pełni swoje walory użytkowe przy metodzie jigowej i nie tylko w przedziale gramaturowym przynęt 8 - 50 g. Tak więc, Smoke jest przeznaczony do średnio lekkiego oraz średnio ciężkiego castingu.Podsumowanie:

Seria Smoke PT to propozycją dla zaawansowanych oraz wymagających użytkowników castingu. Choć model niczym się nie różni w obsłudze od pozostałych konstrukcji wiodących producentów , jego opisane powyżej jakość oraz wykonanie skłoni do myślenia nie jednego zapalonego castmaniaka. Gdybym miał zacząć od dziś przygodę z castingiem, zapewne skłaniałbym się do zakupu tego modelu. Precyzja, waga oraz moc multiplikatora przyniosą wiele pozytywnych wrażeń użytkownikom podczas wypraw wędkarskich. Polecam

Do zobaczenia nad wodą : Rafał @spigot Malinowski 2012r.