Daiwa Alphas R-edition 103 L

Kolejną odsłoną niskiego profilu z rodziny Daiwa jest reaktywowany modelu Alphas 103 jako R-edition. Model wypuszczony w 2008 roku na rynek miał na celu pokazać swój lekko zmodyfikowany wizerunek młynka do średnich przynęt. Być może założeniem konstruktorów firmy Daiwa było utrzymanie nazwy Alphas na rynku a polityką?! - modyfikacja choć nie wielka ale zawsze lepsza technologicznie oraz wizualnie. Zmiany w konstrukcji nie wielkie w porównaniu do zwykłego modelu Alphas 103. Dodano kilka szczegółów wizualnych , zmieniono lewą obudowę na materiał z duralu który jest odporny na słoną wodę. Zmieniono korbę która jest wykonana z włókna węglowego z innym rozwiązaniem nakrętki blokującej trzpień oraz Gwiazdę hamulca walki z aluminium. Zwiększono ilość łożysk CRBB oraz ultra lekkie koło zębate z aluminium uwaga !! ( podobnym lub nawet identycznym jak w PRESSO) . Zmieniono na mocniejsze okładziny hamulca walki oraz dodano łapki korkowe zalane w silikonie wraz z łożyskami po dwa na jedną łapkę. I chyba najważniejsze odchudzono szpulę na ... no właśnie zapraszam do prezentacji.Model nieodbiegający kształtem od poprzedników Alphasa 103 czy modelu ITO . Znana wszystkim mała konstrukcja wykorzystywana w modelach takich jak PRESSO , PIXY czy SOL rewelacyjnie leżąca w dłoni. Niski profil o tak mocnych parametrach wytrzymałościowych to dla nie jednego wędkarza flagowiec który można wykorzystać do połowu różnych gatunków ryb oraz szerokiego wachlarza obsługiwanych przynęt. R-edition jest kolejnym seryjnym modelem w którym odchudzono szpulę od poprzednika ITO o 2 g. w kształcie V co w zupełności wystarczy aby twierdzić że nadaje się do łowienia małymi przynętami o gramaturze od 5-6 g. Jest kwintesencją tego że warto wprowadzać poprawki oraz ulepszać model aby stał się marką godną polecenia.Specyfikacja trzech modeli Alphas
Nazwa Daiwa Alphas 103 Daiwa Alphas ITO103 Daiwa Alphas R-edition
Kraj pochodzenia Japonia Japonia Japonia
Pojemność szpuli 12/120 ( lb/yd ) 12/120 ( lb/yd ) 12/120 ( lb/yd )
Przełożenie 5,8 : 1 5,8 : 1 5,8 : 1
Maksymalna moc hamulca 4 Kg 4 Kg 4 Kg
Ilość łożysk 6 + 1 6 + 1 8 + 1
Rodzaj hamulca rzutowego MagForce V MageForce V MageForce V
Masa multiplikatora 180g. 171g. 178g.

R-edition i jego mechanizm:


Standardem jest to że w modelach Alphas brak mechanizmów klikających na gwieździe hamulca oraz docisku szpuli jak również plastykowy prawy panel na którym jest umieszczony MageForce. Mechanizm no cóż ... wciąż te same rozwiązania. Jedyną zmianę zauważyłem na kole głównym które jest wykonane z identycznego ultra lekkiego materiału jak w PRESSO. W tym modelu również poskąpiono łożyska na wałku wodzika co mnie bardzo dziwi. Standardowo hamulec walki składa się z trzech dobrej jakości okładzin ciernych poprzekładanych podkładkami dzięki czemu możemy liczyć na moc którą Daiwa bardzo mocno zaniża na 4 Kg. Reszta materiałów nie odbiega od standardów tej klasy młynków Daiwa.Testy nad wodą:


Tak jak podejrzewałem różnica 2g. szpuli R-edition od szpuli z modelu Alphas ITO minimalnie poprawiły odległości rzutowe na kożyść R-edition.
Przy standardowym ustawieniu MF w pozycji 2 i przy dość dłuższej zabawie z dociskiem szpuli chcąc uzyskać jak najlepsze odległości zauważyłem :
Najlżejszą przynęta był wobler 4g. SALMO hornet 4S - Odległości nie były zbytnio szokujace max do 15m. Jednak ustawienie MF oraz docisku szpuli nie sprawiało trudności. Rzuty wykonywałem z pół obrotu oraz za pleców. Jestem pewien że dłuższym kijem powyżej 6' oległości poprawiłyby się spokojnie nawet o 5 m. Patyk jaki podpiąłem do Alphasa to St.croix Turnament Walley - Finesse Jig do 7g oraz plecionki do 8 Lb . Czy można uznać że Alphas R-edition swobodnie rzuca 4g. No właśnie wszystko zależy od naszych umiejętności. Gdybym miał polecić ten młynek do łowienia od 4g. początkującemu to raczej odradzałbym. Myślę że można powiedzieć że Alphas R-edition swobodnie oraz płynnie rzuca od 5-6g. Są to odległości powyżej 15m. Pisząc w tym momencie o przynętach 7 g. i powyżej raczej nie ma sensu , jednak testowałem woblera 7g. który leciał na prawdę rewelacyjnie powyżej 20m. Oczywistym jest to że odległości rzytowe będą płynnymi w momencie pasowania różnych wędzisk castingowych. W dłuższych składach czy z mocniejszym cw , z głębszym ugięciem podczas rzutów czy szybkim szczytem w modelu X-fast.Podsumowanie:


Daiwa Alphas R-edition 103 to kolejny model w którym coś zmieniono. Płynna praca hamulca rzutowego, przekładni , oraz hamulca walki pozwalają na wyrażenie dobrej opinii na temat tego multiplikatora. Stworzony do lekkich i średnich przynęt w zupełności rewelacyjnie będzie się sprawdzał przy łowieniu pstrągów , okoni , boleni a przede wszystkim sandaczy oraz szczupaków . Dolny wagowy zakres przynęt to 5-6 g. górny nawet przy jigu o masie 30g. nie jest dla niego strasznym. A więc możemy powiedzieć że jednym multikiem z różnymi wędkami castingowymi moglibyśmy śmiało obsłużyć nasze pobliskie łowiska.

Do zobaczenia nad wodą : @spigot 2011r.