Lowrance HOOK

Znacząco rozbudowana seria HOOK, nie bez powodu obejmuje echosondy i chartplotery aż w pięciu wielkościach przekątnej ekranu.  To seria, która oferuje użytkownikom sprawdzone już użyteczne funkcje takie jak: wbudowany czujnik GPS, oraz  dwa systemy obrazowania (standardowe 2D, oraz DSI-Down Scan Imaging) w oparciu o system CHIRP. Szerokie spektrum zastosowań modeli (9, 7, 5, 4, 3 cale) do jednostek pływających począwszy od dużych łodzi, przez pontony, jak również ostatnimi czasy bardzo modne wędkarskie kajaki. Modele HOOK to podstawowy sprzęt, który już znalazł swoich fanów wśród wędkarzy. Podczas użytkowania w szybkim czasie możemy się przekonać, że oprócz systemów obrazowania mamy rewelacyjnie rozbudowany system GPS z możliwością wzbogacenia o mapy NAVIONICS, jak również dzięki możliwości podpięcia karty pamięci (MicroSD) do gniazda urządzenia, sami możemy tworzyć własne mapy batymetryczne.

 Menu i podstawowe ustawienia:

Jak już wielokrotnie zauważyliśmy, wielu osobom przysparza problem ustawienia echosondy.   Przyjazne MENU w urządzeniach Lowrance, oraz intuicyjne przyciski pozwalają w szybkim czasie, nawet początkującym wędkarzom zaprzyjaźnić się z urządzeniem. Podobnie jest również z modelami z serii HOOK. Forma pracy na poszczególnych etapach ustawień takich jak: wybór systemu obrazowania, wiązki przetwornika, ustawień czułości, czy filtrów jest bardzo czytelny i co najważniejsze interfejs nie posiada zawiłych, ukrytych opcji ustawień. Aby pomóc przede wszystkim tym osobom, które oczekują od nas tej pomocy z przyjemnością rozbudujemy zagadnienie podstawowych i zaawansowanych ustawień systemów obrazowania modeli HOOK.

 

  

Jak zapewne wiecie mamy dwie opcje podstawowych ustawień w każdym z urządzeń Lowrance (automatyczne, oraz manualne) Oczywiście automatyczne nie są złe, jednak warto skorzystać z manualnych – dlaczego? Odpowiedź jest prosta ! Pływamy po naszych łowiskach w różnych  porach roku i jesteśmy zmuszeni zmierzać się z różnymi sytuacjami: z zakwitem wody, z dużą ilością drobnicy w porze lata, jak również jesienią uciążliwe opadające liści do wody, oraz termoklina. W każdej z tych sytuacji jesteśmy zmuszeni operować czułością danego rodzaju obrazowania, aby uniknąć sporych zakłóceń, oraz przekłamań obrazu.

 
Pierwsze z ważnych ustawień to wybór wędkarski, oraz rodzaj wody. Aby urządzenie wprowadzić w tryb manualny dwukrotnie wciskając [Menu] przechodzimy do (Tryb Ręczny) zaznaczając go (X) od tej pory wszystko leży w naszej sugestii. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas emisji obrazowania danego systemu i co jest najważniejsze w ustawieniach ?

 

STANDARDOWE OBRAZOWANIE:
- czułość
- głębokość  (zaleca się ustawienie automatyczne chyba, że pływamy na małych głębokościach do 3 metrów)
- linia dna (intensywność - twardo miękko) w zależności od palety wybranego koloru obrazowania (żółty twardo/czerwony pośrednio/niebieski miękko)

DOWN SCAN IMAGING (pionowe obrazowanie)
- głębokość  (zaleca się ustawienie automatyczne chyba, że pływamy na małych głębokościach do 3 metrów)
- kontrast

 

Możliwości i właściwości systemów obrazowania:

 
Pierwszy i najstarszy z systemów wykorzystywanych w echosondach, to oczywiście standardowe obrazowanie (zwane potocznie 2D) Dziś mocno wspierane technologią  „CHIRP”, która pozwala wysyłać w tym samym czasie z przetwornika, wiele wiązek o różnych częstotliwościach. Oczywiście modele HOOK są wspierane tym systemem, co pozwala  urządzeniom jeszcze dokładniej, bardziej szczegółowo czytać to co znajduje się pod naszą łodzią. Standardowe obrazowanie, to już utarta klasyka pracy na łukach i odczytywania twardości dna. W modelach HOOK dla mniej zaawansowanych użytkowników dobrą informacją jest to, że mogą swobodnie polegać na ustawieniach automatycznych. Co jest mocnym atutem ustawień automatycznych? Otóż to, że mimo wszystko mamy możliwość zwiększyć, lub zmniejszyć czułość, oraz ustawić według własnego uznania (siłę koloru) intensywność podłoża (linia dna). Do wyboru oczywiście mamy kilka częstotliwości 200kHz (wąski stożek bardzo dokładny 20°, najczęściej wybierany przez użytkowników), szeroki 83kHz 60°, oraz wspomniana powyżej technologia  Chirp w formie Chirp wysoki, oraz Chirp średni. Wręcz namawiamy Was do wyboru i przekonania się do technologii Chirp. 

Poza wyborem częstotliwości stożka, bardzo istotnym jest również dopasowanie parametrów urządzenia do warunków panujących na naszym łowisku.  Mowa oczywiście o opcjach sonaru, a dokładniej redukcja zakłóceń, oraz przejrzystość wody. Jak praca na systemie 2D przekłada się na praktykę? Oczywiście zawsze jesteśmy skupieni na tym systemie, jeśli mamy jakieś wątpliwości, zazwyczaj szukamy potwierdzenia w drugim systemie DSI (Down Scan Imaging).

 

Down Scan Imaging, to system obrazowania pionowego, który zapewnia użytkownikowi obserwację niemalże fotograficznych ujęć struktury dna bogatego w skały, karcze, podwodne zwaliska drzew, roślinność itp. System w modelach HOOK pracuje na dwóch częstotliwościach (455 oraz 800 kHz) i pozwala zobaczyć o wiele więcej niż w standardowym systemie obrazowania. DSI z racji swojej dokładności, obrazuje mniejszą powierzchnię a dokładniej wycinek z okręgu stożka (średnicę), dlatego też często możemy zaobserwować w praktyce na standardowym systemie ryby, gdzie już na DSI ich nie ma lub są niepełne łuki. Dlaczego tak się dzieje ? Otóż wielokrotnie ten system był tłumaczony w banalnie prosty sposób. Średnica stożka w zależności od wyboru częstotliwości 455/800kHz którą system DSI skanuje jest tak wąska i aby przeskanować całą rybę/ryby musimy wolno przemieszczać się po wodzie. Podobnie dzieje się w przypadku kiedy widzimy skały ponad lustrem wody w linii brzegowej i chcemy je ujrzeć jak wyglądają pod wodą. Aby obraz był rzetelnym musimy płynąć wzdłuż linii brzegowej w bezpiecznej odległości i nie możemy wykonywać żadnych skrętów. Kiedy te podstawowe rzeczy już wiecie, system Down Scan Imaging w modelach HOOK, odsłoni Wam o wiele więcej. Kolejnym krokiem do sukcesu jest ustawienie kontrastu, oraz częstotliwości. Na płytkich wodach zakładając do 4m. zaleca się użycie częstotliwości 800 kHz. W przypadku większych głębokości bezapelacyjnie 455 kHz. Odnośnie kontrastu zalecamy, abyście sami spróbowali poeksperymentować. W praktyce w szybkim czasie znajdziecie granicę czułości do emitowanego obrazu w zadowalającej jakości dla Waszych oczu.

  

Moduł GPS:

 

 

Ostatnimi czasy stał się bardzo modny i popularny temat odnośnie „LOG SONARU” w echosondach LOWRANCE, które możemy wykorzystać do tworzenia własnych map batymetrycznych. Oczywiście wszystkie modele z serii HOOK z wbudowanym modułem GPS, mają taką możliwość. „LOG SONAR” to dane, które nasza echosonda może zapisać podczas płynięcia na karcie pamięci w formacie (sl2). Za pomocą programów takich jak Dr.Depth, czy Reef Master, jesteśmy w stanie dzięki plikom (.sl2) zbudować własną mapę batymetryczną, która odsłoni strukturę dna jeziora, czy ułożenie koryta rzeki. Zachęcamy Was również do korzystania z nowego serwisu Insight Genesis, gdzie możecie przesyłać własne logi, tworząc globalną mapę społecznościową. Insight Genesis, to również ogromny zbiór z którego możecie pobierać mapy, pod warunkiem dokonania rejestracji w serwisie. Moduł GPS w modelach HOOK to również wpisywanie własnych waypointów (ciekawych miejsc) oraz wiele innych możliwości, które w dzisiejszych czasach są niezbędne i zarazem pomocne dla współczesnego wędkarza. Slot na kartę pamięci (Micro SD) umożliwia również rozbudowanie urządzenia o mapy NAVIONICS, które można oczywiście zakupić w partnerskich sklepach.