Lowrance Elite Ti

 

Diametralnie zmieniony przez producenta model „Elite”, od swoich poprzedników DSI, HDI, oraz Chirp  z rokiem 2016  zostaje wprowadzony jako premierowa nowość „Elite Ti” do sieci sprzedaży. Niesamowicie zmieniona seria w każdym szczególe pod względem wizualnym, począwszy od układu przycisków funkcyjnych, przez obudowę (body), slot na kartę pamięci (MicroSD) przykryty gumowanym logiem firmy. Po panoramiczny, dotykowy, podświetlany diodami LED kolorowy wyświetlacz SolarMax™. Zapewne  użytkownicy najwyższych modeli Lowrance patrząc na interfejs z modelu Ti, skojarzą bardzo przyjazne, proste w obsłudze menu. Czy zamysłem producenta, wprowadzając spore zmiany w serię Elite, było zaspokojenie potrzeb konsumentów z maksymalnym wykorzystaniem wszystkich systemów obrazowania w średniej klasie urządzeń dostępnych na rynku? i czy seria Elite podniosła poprzeczkę średniej półki ? Na te pytania postaram się Wam odpowiedzieć w dalszej części artykułu. 

Wstęp:

 

Z początkiem roku producent zaoferował nam dwa modele różniące się wielkością ekranu 5, oraz 7 cali, z możliwością doboru różnych przetworników. Oczywiście z racji niesamowitych możliwości i osiągów modeli Elite Ti, większość osób przy zakupie zapewne wybrało najwyższy z możliwych level  - czyli przetwornik TotalScan (umożliwiający obrazowanie w trzech technologiach). Całkowicie zmieniony interfejs całego menu, to jeden z wielu pozytywów. Czy to wszystko ? Oczywiście, że nie! W plotery wbudowano również wiele dodatkowych rozwiązań technologicznych, takich jak Bluetooth, czy bezprzewodową komunikacje WiFi, która umożliwia bezproblemowo łączyć się ze smartfonem, czy tabletem dzieląc jednocześnie emisję obrazu. 

Poza trzema technologiami obrazowania, którym poświęcę najwięcej czasu w tym materiale, na uwagę zasługuje rewelacyjnie rozbudowana zakładka nawigacji, wspierana bardzo dokładną wbudowaną anteną GPS. Wiele możliwości takich jak kurs, odległości pomiędzy pozycją – a punktem, ustanowienie własnych punktów na wodzie, czy opracowanie mapy batymetrycznej dzięki opcji LOG SONAR. To kilka z wielu potrzebnych funkcji, które pomogą nam perfekcyjnie ustawić naszą łódź w strategicznych, ciekawych miejscach. Zatopione drzewa, piaszczyste twarde stoki, stare fundamenty budynków, czy rozmyta droga i wiele innych ciekawych miejsc - natura nie ukryje przed użytkownikami modeli Elite Ti. Oczywiście skupiając się tylko na opcjach zakladki mapy, mamy sporo możliwości. Jedną z nich jest wykonanie własnych logów i po dokonaniu rejestracji na serwisie Insight Genesis, mamy możliwość dzielenia się z  innymi użytkownikami. W zamian oczywiście możemy za darmo pobrać wykonaną przez innych użytkowników batymetrię interesujących nas akwenów, nawet z całej Europy. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, drugą z możliwych opcji jest zakupienie jednorazowo programu Reef Master, dzięki któremu mamy możliwość wygenerowania kolorowych, cieniowanych map w formacie at5, które obsługują urządzenia Lowrance. 

Pierwsze kroki:

 

Jeśli jesteś już szczęśliwym posiadaczem modelu 5’, lub 7’ o których mowa w artykule, w pierwszych krokach po unboxingu  - warto sprawdzić wersję oprogramowania urządzenia i porównać z dostępnym najnowszym softem na stronie producenta. Na dzień dzisiejszy modele Elite Ti posiadają drugą wersję (v.2.0), którą należy wgrać do urządzeń posiadających wersję starszą - premierową, czyli (v.1.0). Paczkę należy pobrać, rozpakować na komputerze i skopiować na kartę pamięci. Włożyć kartę do gniazda urządzenia i włączyć je. Pakiet samoczynnie zacznie się instalować. Po skończonej instalacji należy paczkę instalacyjną skasować (usunąć) z karty. Więcej informacji na stronie producenta.

 

Link do strony: http://www.lowrance.com/en-US/Software-Updates/ 

Ustawienia urządzenia:

 

Następnym etapem, któremu musicie poświęcić więcej czasu, są ustawienia ogólne echosondy, które należy dopasować  do własnych potrzeb. Tryb wędkarski (rodzaj łowiska), jednostki i wszystkie pozostałe ustawienia systemowe, o których warto poczytać w instrukcji obsługi dołączonej z urządzeniem. Wciskając przycisk pierwszy od góry, wchodzicie w główne menu i po lewej stronie na belce znajdziecie wszystkie najważniejsze funkcje. Natomiast na prawej belce macie możliwość ustawienia własnych kombinacji pracujących systemów. Bardzo wygodna forma polegająca na przeciąganiu palcem po ekranie wybranego systemu, który chcecie umieścić. Nie zapominajcie o formie układu okien wyświetlanych systemów. Mała wskazówka - system SideScan wymaga pełnej szerokości ekranu, aby obrazowanie było perfekcyjnie widoczne. Ostanie ważne ustawienia są ukryte w przycisku POWER. Wciskając przycisk pierwszy od dołu przejdziecie do równie ważnych skrótów i ustawień dodatkowych. W nakładce danych i jej edycji, znajdziecie ustawienia wyświetlania na ekranie głębokości, napięcia w sieci, temperatury wody i wiele innych informacji, które możecie ustawiać, edytować, zwiększać wielkość lub zmniejszać  w różnej pozycji na ekranie. 

Warto pamiętać również o takich opcjach jak Bluetooth, czy WiFi, które służą do parowania z echosondą innych urządzeń typu tablet, telefon w celu udostępniania emisji obrazu, oraz udostępnienia internetu.  Co oczywiście umożliwia połączenie z serwisem Insight Genesis w celu wysyłania log sonar na własne konto. Film z parowanie urządzenia z echosondą znajdziecie w linku:     https://www.youtube.com/watch?v=HxKiDmVzXQo 

Systemy obrazowania:

 

 

 

Modele z serii Elite Ti uzbrojone w  przetwornik TotalScan, mają możliwość obrazowania aż w trzech możliwych systemach. To rewelacyjna informacja zwłaszcza, że do nie dawna trzeci z systemów - StructureScan był tylko dostępny w najwyższych modelach HDS firmy Lowrance. Dziś możemy cieszyć się obrazowaniem w jakości HD lewej i prawej strony łodzi w urządzeniach ze średniej półki w równie dobrej jakości. Przetwornik TotalScan łączy technologię Broadband Sounder™ i sonar CHIRP z techniką odwzorowania SideScan i DownScan Imaging™, umożliwiając namierzanie ryb i wyszukiwanie skrywających je obiektów z użyciem tego samego przetwornika. Dlatego gorąco namawiam do wyboru właśnie tej opcji zakupu, plotera z przetwornikiem TotalScan.

 

Technologia Chirp:

 

To jeden z podstawowych systemów pracujący na wiązce (200/83 kHz) w oparciu o technologię CHIRP, która umożliwia dokładniejszą separację celów i klarowności obrazu. Wykrywa pojedyncze cele, nawet gdy znajdują się blisko dna. Wiele osób pracuje tylko i wyłącznie na tym systemie uważając, że jest jedynym słusznym. Oczywiście - nie zgodzę się z tą teorią z racji tego, że pomimo pięknie prezentowanych łuków ryb, system daje słaby przekaz w momentach napłynięcia na ciekawe elementy typu: drzewa, krzaki, czy podwodną roślinność. Oczywiście w modelach Elite mamy sporo możliwości ustawień czułości, filtrów, jak również KolorLine, który umożliwia nam określić strukturę dna(twardo, miękko). Manualnie lub w automacie możemy również ustawić głębokość, jak również zmienić szeroką paletę kolorów emisji obrazu. Polecam w szczególności osobom, które wcześniej nie miały styczności z technologią CHIRP ustawić urządzenie na poniższych parametrach:

 

 

 

- Zakres głębokości AUTO (chyba, że pływacie na jeziorze płytkim do 3m - wtedy zaleca się manualne ustawienia głębokości)

 

- częstotliwość Wysoki Chirp                                 

 

- czułość +2(AUTO)

 

- KolorLine nie więcej niż 68 %

 

- Filtry zakłóceń powierzchni wysoki                      

 

- pozostałe filtry poziom średni.

  

Pionowy fotograficzny obraz:

 

Wszystkim już znany system pionowego obrazowania Down Scan Imaging to, drugi z systemów bardzo istotny, przede wszystkim na łowiskach z ciekawą strukturą dna. W odróżnieniu od powyższego, DSI pracuje na częstotliwości (455/800 kHz) i służy do niemalże fotograficznego obrazowania tego co znajduje się pod naszą łodzią. W tym systemie nie umkną naszej uwadze żadne przedmioty znajdujące się na dnie łowiska. Skały, zatopione drzewa, roślinność - to wszystko z niesamowicie dokładnym przekazem ploter zobrazuje nam na ekranie. Znalezienie specyficznych, wyjątkowych miejsc będących ostoją drobnicy czy ryb drapieżnych właśnie dzięki systemowi DSI, nie jest już odkryciem - a faktem ! Choć wiele osób uważa, że to obrazowanie nie pokazuje łuków echa ryb, poniższy obraz jest tylko potwierdzeniem tego co działo się pod przetwornikiem. Warto zaznaczyć, aby uzyskać dokładny obraz – zaleca się w miarę wolno płynąć w linii prostej.

 

W przypadku ustawień systemu DSI podobnie jak w technologii Chirp mamy możliwość wyboru głębokości manualnie, lub automatycznie. Bardzo istotnym jest kontrast, rodzaje filtrów i ich poziom, oraz rodzaj wiązki przetwornika. Na szczególną uwagę zasługuje również szeroka paleta kolorystyczna, w której każdy z Was znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Odnośnie wyboru częstotliwości wiązki zaleca się korzystanie z częstotliwości (455 kHz), która z niesamowitą dokładnością wyłapie obiekty, ryby i zobrazuje strukturę dna. Częstotliwość (800 kHz) radzi sobie równie dobrze separując obiekty, jednak zaleca się używać ją na większych głębokościach. 

SideScan i gra cieni:

 

Kolejnym i zarazem ostatnim z systemów jest obrazowanie boczne pracujące na częstotliwościach  identycznych jak Down Scan Imaging, czyli (455/800 kHz). Pisząc z lekkim żartem jest to system, który wielu osobom podczas obserwacji ekranu echosondy wykrzywia szyję. W swojej karierze związanej z elektroniką, wiele osób zadaje pytania „jak dobrze czytać sonar boczny”?  Otóż nic prostszego - mając na połowie ekranu linię i kurs naszej lodzi system SideScan obrazuje nam dzięki bardzo płaskiemu kątowi lewą jak i prawa stronę burty łodzi. Proszę pamiętać zawsze za łodzią, jeśli przetwornik mamy zamocowany do rufy lodzi! Dwa bardzo precyzyjne stożki, które przekształcają wiązki w niemalże fotograficzny obraz struktury dna, ryb, oraz przedmiotów znajdujących się pod wodą. W modelach Elite Ti mamy bardzo dużo opcji powiększania obrazu lewej, czy prawej strony burty łodzi. Mamy również możliwość obserwacji na całym ekranie jednej ze stron lub jednocześnie dwóch stron na raz.


Dlaczego widzimy tylko po prawej stronie drobnicę ryb, a lewa strona ich nie potwierdza tak jak przykładowe ruiny budynku?  Odpowiedź jest banalnie prosta. Drobnicę mamy po swojej prawej stronie bardzo blisko prawej burty (pamiętajcie !!!) za łodzią.


 

Gra cieni to nic innego jak określenie położenia w słupie wody wszelkiego typu przedmiotów, oraz ryb. Jeśli cień jest połączony z przedmiotami, czy rybami – oznacza to bardzo bliskie położenie przy dnie, lub na dnie. Jeśli cień natomiast będzie rzucany w większej odległości na strukturę dna – to jednoznacznie daje nam system do zrozumienia, że dany przedmiot, czy ryba jest w pół toni, lub nad dnem. Potwierdzenia możecie również szukać w drugim z systemów Down Scan Imaging, co można zauważyć na poniższym zdjęciu. Cienie to również określenie wielkości, czy wysokości stoków, wysokości starych fundamentów, czy leżącego przy dnie drzewa z odchylonymi gałęźmi nad dnem. SideScan rewelacyjni obrazuje również burty skalne, zejścia z blatów w stare koryta i ukryte, przyklejone drapieżniki. 

Ostatnim z przykładów w postaci zdjęć, jest opisany zrzut ekranu trzech systemów.  Od góry po lewej Chirp i jak możecie zauważyć przy strukturze dna coś tam system obrazuje. Jak dla mnie to za mało, dlatego polecam zawsze szukać potwierdzenia w systemie DSI, czyli pionowym obrazowaniu od góry po prawej. O wiele bardziej precyzyjnie można zauważyć stado drobnicy. Kolejne pytanie gdzie dokładnie się znajduje ? Na to pytanie zawsze odpowie Wam SideScan. Jak się okazuje widać kulę drobnicy po lewej i po prawej stronie. Co za tym idzie ? Przepłynęliśmy dosłownie nad nią (żółta pionowa linia kursu, dzieląca lewą i prawą stronę. 

Reasumując dość obszerny materiał i opisane w nim trzy systemy obrazowania, dzięki przetwornikowi TotalScan zespolonemu z modelem Elite Ti, na usta ciśnie się jedno słowo - BOMBA !!! Takie są niezaprzeczalne fakty ! Jakość obrazu HD w zupełności zadowalająca, system Chirp i wiele innych funkcji takich jak cofanie obrazu, powiększanie, tworzenie własnych punktów na wodzie, czy wykonywanie Log Sonaru. To wszystko macie w jednym konkretnym zestawie. Z dniem dzisiejszym w imieniu Firmy Lowrance mogę z dumą napisać, że z rokiem 2017 pojawiają się kolejne wielkości modeli Elite Ti  (9, oraz 12 cali)

 

Gorąco polecam: Rafał Malinowski