Jak skutecznie korzystać z echosondy Lowrance Elite 5, 7 HDI

Na prośbę wielu osób choć nie wiem czy sprostam, chciałbym pokazać jak skutecznie ustawić i ile można wyciągnąć z echosondy  LOWRANCE Elite 5 czy 7 HDI. Proszę pamiętać, że to nie są sztywne ustawienia i w zależności od pory roku, czy przejrzystości wody koniecznością jest  regulacja filtrów oraz czułości zarówno standardowego obrazowania, jak i DSI.

 Pierwsze uruchomienie:

Przed w trakcie, lub po zakupie echosondy polecam zaopatrzyć się w akumulator żelowy nie mniej niż 17 Ah. Urządzenie jest pochłaniaczem prądu co kompletnie nie powinno nas dziwić, ponieważ posiada ekran 7 czy 5 cali w kolorze. Akumulator o takiej pojemności w zupełności wystarcza na dwa dni pracy nawet po 8h. Energię można zaoszczędzić poprzez zmniejszenie dziesięciostopniowej regulacji podświetlenia, za którą jest odpowiedzialny przycisk (Power/Light). Można skorzystać z oferty sklepów, które proponują pakiety typu:  kower+2x akumulator 7 Ah+ ładowarka sieciowa etc. Jednak tą ładowarką możecie jedynie komary gilgotać. Proszę Was również o rozwagę w podłączaniu kabli prądowych, zaleca się na kablu plusowym umiejscowić bezpiecznik 2A, najlepiej w gumowanym zamykanym gnieździe. Jeśli chcecie uniknąć zakłóceń emisji obrazu, nie zaleca się podłączania echosondy do akumulatora na którym pracuje silnik elektryczny. Przetwornik powinien być montowany w pewnej odległości od silników w celu uniknięcia zakłóceń. Być może wiecie jednak napiszę, że inne echosondy w pobliżu nawet do 20 m. również potrafią zakłócić emisję obrazu co w niczym nie przeszkadza, a jedynie objawia się drobnymi pionowymi kreskami na ekranie (potrafi denerwować).

 

  

Kiedy wszystko mamy podłączone i urządzenie jest gotowe do pracy, pierwszą najważniejszą rzeczą przed jakimikolwiek ustawieniami, polecam sprawdzić wersję oprogramowania jaką posiadacie w swoim urządzeniu.  Aktualizację można ściągnąć ze strony producenta. Jeśli macie niższą niż wersja 4.0 polecam poniższy link:

 

 http://www.lowrance.com/en-US/Software-Updates/Elite-40/

Proszę pamiętać, że urządzenie zakupione w naszym kraju, po aktualizacji softu (traci język Polski) w całym systemie. Można ponownie go wgrać, jednak więcej informacji uzyskacie u dystrybutora firma PARKER Poland, oraz  w sklepach partnerskich. Jednostki miary czy temperatury pozostają do wyboru w metrach oraz st. celsjusza, czyli ich fizycznie nie tracicie. Pamiętajcie, że każdy upgrade robicie na własną odpowiedzialność. Na tą chwilę wersja 4.0 jest bardzo stabilną, stabilniejszą od poprzednich. Urządzenie sporadycznie się wiesza i poprawiono wiele innych funkcji, między innymi stabilność w wykonywaniu logów. Aktualizację ściągacie na komputer, plik jest spakowany. Rozpakowujecie, wgrywacie na inną kartę Micro SD ( wystarczy 1 GB) wkładacie w slot echosondy, odpalacie urządzenie i startuje instalacja sama. Po zakończeniu wyciągacie kartę i od podstaw jak po Hard Reset ustawiacie urządzenie. Pamiętajcie o rodzaju przetwornika jaki posiadacie w swoim modelu, ponieważ urządzenie poprosi Was o określenie rodzaju stożków. Polecam zakup modelu ze stożkami  83/200 kHz do standardowego obrazowania, oraz DSI 455/800 kHz. Pamiętajcie również, że samych modeli w ofercie jest aż pięć i znam przypadki, że ktoś kupił na przykład model bez GPS omyłkowo.

  

1. Ustawienia ogólne:

 


Klikając podwójnie (Menu), przechodzimy do drugiego podmenu w którym wybieramy system i zaznaczamy (X) tryb zaawansowany. To jedna z pierwszych czynności po resecie. Kolejną ważną opcją wyboru jest rodzaj trybu wędkarskiego, do którego wchodzimy poprzez podwójne kliknięcie (Menu), następnie (tryb wędkarski) w którym wybieramy z pięciu możliwych odpowiedni pasujący naszym wymaganiom (osobiście korzystam z opcji słodka woda i nie zmieniam jej często) Ostatnią najważniejszą rzeczą są ustawienia jednostek, które również znajdziemy w drugim podmenu. Pozostałe ustawienia alarmów zejścia z kursu, przybycia do celu czy płycizn nie wymagają omówienia. To kwestia indywidualna.

 Lowrance Elite 5 czy 7 HDI kryje w sobie prosty, oraz szybki wybór pracy urządzenia. Poprzez jedno przyciśnięcie przycisku (Pages) otwiera nam się lista do wyboru ośmiu możliwych funkcji pracy. Model pokazowy w tym materiale jest wyposażony w GPS, bez polskiego języka.

  

2.Ustawienia standardowego obrazowania:

 

 

 

Ustawiamy standardowe obrazowanie na pełnym ekranie. Klikając raz w (Menu) przechodzimy do ustawień bardzo szczegółowych. Jak zauważycie zarówno w tych ustawieniach, oraz w poniższych mam zaznaczoną opcję (automatyczna czułość oraz głębokość) Oczywiście można zmienić na manualną jednak człowiekowi się zwyczajnie nie chce, kiedy jest skupiony na łowieniu. Zaleca się natomiast ustawiać manualną głębokość, pływając na małych głębokościach.  Kolejne opcje to częstotliwość, którą można wybrać:
- 200 kHz wąski stożek bardzo dokładny lub,
- 83 kHz o wiele szerszy sondujący większy obszar. Z pozycji menu jest również opcja włączenia dwóch jednocześnie. Kolejną z opcji jest prędkość pingowania oczywiście ustawiamy najszybszą, co pozwali w miarę sprawnie odświeżać obraz przesuwający się w lewo.

 Kolejną bardzo ważną zakładką są (Opcje sonaru) w której znajdziemy filtry do ustawienia warunków wody, oraz dziewięć palet kolorystycznych. Dodatkowo mamy możliwość wyboru takich ustawień jak:  dzielony zoom, zakres aplitudy, oraz jeśli ktoś nie chce pływać na słynnych łukach, może zaznaczyć opcję (Fish ID).

 


rodzaje kolorystyczne

włączona funkcja Fish ID


Fizycznie można by rzec, że to już wszystkie ustawienia standardowego obrazowania. Jednak ja zostawiłem wisienkę na sam koniec. Otóż po kliknięciu w (Menu) jest jeszcze opcja pierwsza od góry (Adjust czyli ustaw). Ta funkcja pozwala wyciągnąć więcej z urządzenie, coś w rodzaju podkręcenia procesora w komputerze. Warto poświęcić w tych ustawieniach chwilę przy regulacji, po to aby móc wyłapać choćby poprzyklejane ryby do dna.

 


3.Ustawienia (DSI) Down Scan Imaging:

Identycznie jak w standardowym obrazowaniu ustawienia są podobne. Ustawiamy DSI na pełnym ekranie, klikając raz w (Menu) przechodzimy do ustawień bardzo szczegółowych. Jak zauważycie mam zaznaczoną opcję (automatyczna czułość oraz głębokość) Oczywiście można zmienić głębokość na manualną zwłaszcza pływając na małych głębokościach. Kolejną funkcją ustawień są częstotliwości, które można wybrać:
- 455 kHz stożek bardzo dokładny  wykorzystywany w (SS) Structure Scan jako lewy + prawy lub,
- 800 kHz o wiele szerszy skanujący większy obszar. Warto zaznaczyć, że DSI jest systemem pionowego skanowania różniącego się obszarem skanowanym od standardowego systemu nazywanego 2D. W przypadku napłynięcia na inspirujące miejsce typu krzaki, drzewa, skały, gruzowiska etc, zaleca się zwłaszcza na głębokościach nie większych niż 10m. przełączyć stożek na 800 kHz. Pozwoli to na wolnym przepłynięciu, zeskanować idealnie stan faktyczny dna na ekranie.  Następnie z opcji jest możliwy wybór włączenia dwóch częstotliwości jednocześnie. Kolejną jest prędkość pingowania oczywiście ustawiamy najszybszą, co pozwali w miarę sprawnie odświeżać obraz.

 

 Kolejną bardzo ważną zakładką są (Opcje sonaru) w której znajdziemy filtry do ustawienia warunków wody, oraz dziesięć palet kolorystycznych. Dodatkowo w zakładce możemy wykorzystać opcję  dzielonego zoomu. W Systemie DSI nie ma możliwości ustawienia funkcji (Fish ID)

 Ostatnie z ustawień to Contrast DSI. Po kliknięciu w (Menu) podobnie jak w 2D pierwszą od góry jest opcja (Adjust czyli ustaw). To ustawienie pozwala wyciągnąć z urządzenia nasycenie obrazu i wyłapanie większej ilości szczegółów. Proszę pamiętać, że im większy kontrast, tym bardziej tracimy cienie.

 
I tak dotarliśmy do końca możliwych, najważniejszych ustawień modeli 5 oraz 7 Elite HDI. Myślę, że te kilka zdań w jakiś sposób pomogą co niektórym osobom w ustawieniach tych modeli.  Dzielenie się wiedzą nadal w tym kraju jest tematem tabu.  Materiał powstał z własnej woli i nie jest sponsorowanym, jak również jest tylko i wyłącznie własnością serwisu www.castmania.pl.

Pozdrawiam Rafał Malinowski 2014